نمایش دادن همه 17 نتیجه

همه ما می‌دانیم که همه ساختمانهای تجاری و مسکونی، باید دارای آبی تمیز و سالم باشند و برای همین، پیمانکاران برای اینکه کیفیت کار خودشان را بالا ببرند، از بهترین روش‌های ممکن برای تامین آب سالم استفاده می‌کنند. در سالیان گذشته، برای لوله کشی ساختمان، از لوله‌های فلزی استفاده می‌شد؛ ولی لوله‌های فلزی هم مشکلات خاص خودشان را داشتند؛ برای مثال زنگ می‌زدند و یا اینکه وزن آنها هم زیاد بود و قیمت آنها هم خیلی بالا بود؛ همچنین نصب لوله‌های فلزی هم آسان نبود! ولی تمامی این سختی‌ها با به وجود آمدن لوله برق یو پی وی سی از بین رفت؛ لوله برق upvc یکی از انواع لوله‌های برق PVC است که به عنوان لوله پلیمری یا پلاستیکی از آن یاد می‌کنند. در ادامه این پست ما قصد داریم تا شما را لوله برق یو پی وی سی و مزایا و معایت این لوله آشنا کنیم. همراه ما باشید. لوله اتصالات یو پی وی سی UPVC

ایده لوله برق یو پی وی سی از کجا آمد؟

وقتی لوله‌های پلاستیکی وارد بازار شد و وقتی مردم از مزیت این لوله‌ها باخبر شدند، از آنها حمایت کردند و طولی نکشید که لوله‌های پلاستیکی در اکثر صنعتها و مخصوصا ساختمان سازی وارد شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه‌های نوین، نیاز بود تا یک موادی به وجود بیاید که بتوانند از آن در اکثر صنعتها استفاده کنند؛ این آزمایشها بر روی موادهای مختلفی انجام شد که یکی از این مواد، پلی وینیل کلراید و یا همان PVC بود. اکثر آزمایش‌ها مربوط به پی وی سی با موفقیت پشت سر گذاشته می‌شد و نویدبخش یک پیشرفت در صنایع مختلف بود؛ حالا لولهPVC توانست خودش را در بین بقیه لوله‌های پلاستیکی ثابت کند و خیلی زود وارد صنعت‌های مختلف شد. یکی از انواع لوله های PVC، لوله برق upvc است که نسبت به PVC دارای طول عمر بیشتری است.

لوله برق upvc چیست؟

تا الان متوجه شدیم که لوله برق یو پی وی سی یکی از انواع لوله‌های برق پی وی سی است که باز خود لوله برق PVC هم یکی از انواع لوله‌های پلاستیکی است. همچنین کلمه upvc مخفف شده کلمات Unplasticized polyvinyl chloride است که معنی پلی وینیل کلراید پلاستیک نشده را می‌دهد. برخلاف لوله برق PVC، در لوله‌های برق upvc از نرم کننده کمتری استفاده می‌شود و برای همین به اندازه PVC انعطاف پذیر نیست؛ ولی طبق آزمایش‌ها عملی، ثابت شده که طول عمر و مقاومت لوله برق upvc از لوله PVC بیشتر است. همچنین به دلیل مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای لوله کشی ساختماهای تجاری و مسکونی است. در ادامه به معرفی فواید این لوله‌ها می‌پردازیم…

ویژگی لوله های برق upvc 

همانطور که تا الان هم چندین بار تکرار کردیم، لوله‌های upvc دارای ویژگی‌های زیادی هستند که همین ویژگی‌ها باعث شده از این لوله‌ها در صنعت‌های مختلفی مثل ساختمان سازی و فاضلاب استفاده کنند؛ ولی تا الان درباره این ویژگی‌ها صحبت نکردیم:

1. مقاومت در برابر خوردگی

اگر بخواهید لوله PVC را با لوله‌های چدن و گالوانیزه مقایسه کنید، باید بدانید که مقاومت لوله‌های برق upvc بیشتر است و همچنین به خاطر استفاده از کلر در ترکیباتش، در برابر مواد شیمیایی به مانند اسید مقاوم است. جنس لوله برق upvc هم از پلاستیک تهیه شده و برای همین نیاز نیست که نگران زنگ زدگی باشید؛ وقتی شما از لوله برق یو پی وی سی استفاده می‌کنید، لازم نیست که نگران زردی آب باشید.

2. قدرت مکانیکی بالا

یکی از دلایلی از لوله برق upvc در لوله کشی‌های فاضلاب شهری استفاده می‌کنند، به دلیل قدرت مکانیکی بالای آن است که در برابر فشار قوی آب، مقاوم است؛ گفته می‌شود که لوله برق یو پی وی سی می‌تواند فشار اتمسفری 110 را به مدت یک ساعت تحمل کند؛ بدون آنکه حتی یک ترک کوچک بردارد.

3. بهداشت

باید بدانید که لوله برق یو پی وی سی دارای یک سیستم عاری از نمک است؛ برای همین به هیچ وجه بر روی تمیزی و کیفیت آب تاثیر نمی‌گذارند و مواد آب دستخوش هیچ تغییری نمی‌شود.

4. نصب آسان

نصب لوله‌های یو پی وی سی از آن چیزی که فکر می‌کنید هم راحت‌تر است؛ در واقع شما نیاز به یک چسب مخصوص PVC دارید تا بتوانید آنها را بهم متصل کنید؛ البته بعضی‌ها هم آنها را داغ می‌کنند و بعضی‌ها هم از اتصالات مختلف استفاده می‌کنند.

5. بررسی دماهای مختلف

شاید این مورد یکی از معایب لوله‌های یو پی وی سی باشد؛ چون لوله‌های upvc در دمای پایین احتمال ترک خوردگی دارند و در دمای بالا هم مقاومت خودشان را از دست می‌دهند. برای همین بهتر است که از لوله‌های upvc بیشتر در ساختمانهای مسکونی استفاده شود. البته روش‌هایی وجود دارد که از ترک خوردگی لوله‌ها جلوگیری کرد؛ مثلا لوله‌ها را در عمق بیشتری نصب کنند و روش‌های دیگر…

6. طول عمر و مقاومت در برابر نفوذ آب

تنها 15 دقیقه بعد از اینکه لوله‌های upvc را نصب کردید، می‌توانید از آن استفاده کنید؛ طبق آزمایش‌ها مختلف مشخص شده که مقاومت اتصالات لوله برق یو پی وی سی به C/12.5 و حتی بیشتر هم می‌رسد. همچنین این لوله‌ها می‌توانند تا حداقل 50 سال به خوبی برای شما کار کنند.

لوله برق upvc در چه صنایعی کاربرد دارد؟

به خاطر ویژگی‌های زیادی که لوله برق یو پی وی سی دارد که در بالا هم به آنها اشاره کردیم، باعث شده تا از این لوله‌ها در صنایع مختلف و برای کارهای مختلف استفاده کنند. در ادامه به معرفی این صنایع می‌پردازیم…

1. لوله کشی آب شهری

در بالاترین گفتیم که در ساخت لوله‌های upvc از کلر استفاده شده و به همین خاطر در برابر مواد شیمیایی به مانند اسید و قلیایی بسیار مقاوم هستند و همچنین به خاطر ساختار پلاستیکی، دچار زنگ زدگی و زردی آب هم نمی‌شوند. همچنین عمر زیاد و بهینه این لوله‌ها، باعث می‌شود تا مدتها نیاز به تعمیر نداشته باشد و همه این موارد باعث شده تا از لوله‌های یو پی وی سی در لوله کشی آب شهری استفاده شود.

2. مصارف کشاورزی

کشاورزان زیادی از لوله برق upvc برای سمپاشی و آبیاری قطره‌ای مزارع کشاورزی خودشان استفاده می‌کنند و طبق آمار منتشر شده، استفاده از لوله برق یو پی وی سی برای آبیاری قطره‌ای، باعث می‌شود که 50 الی 70 درصد در مصرف آب صرفه جویی شود.

3. حمل آب باران

لوله‌های یو پی وی سی به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارند، شکل پذیر هستند و برای همین تولیدکنندگان می‌توانند از آنها برای حمل باران استفاده کنند.

4. عایق برای سیم های انتقال اطلاعات

ماده‌هایی که در ترکیب لوله برق upvc وجود دارد، باعث شده تا بتوان از این لوله‌ها به عنوان یک عایق برای سیم‌های انتقال اطلاعات استفاده کرد. البته یک نوع از لوله‌های PVC هم وجود دارند که به لوله برق معروف هستند و برای برق کشی از آنها استفاده می‌کنند.

5. استفاده در آزمایشگاه

به دلیل اینکه لوله برق یو پی وی سی در برابر مواد شیمیایی به مانند اسیدهای قوی و قلیایی مقاوم است، از آن در آزمایشگاه‌ها و برای انتقال مواد شیمیایی استفاده میکنند.

6. ساخت در و پنجره

امروزه اکثر کارگاه‌ها و شرکتهای تولیدی در و پنجره، از مواد اولیه upvc برای ساخت محصولات خودشان استفاده می‌کنند؛ چون همانطور که گفتیم، این لوله‌ها دارای طول عمر زیادی هستند.

اتصالات لوله برق UPVC

در بالاتر گفتیم که یکی از روشهای اتصال لوله برق یو پی وی سی استفاده از چسب مخصوص PVC است؛ ولی یکسری اتصالاتی وجود دارند که هدف آنها اتصال لوله‌های upvc به یکدیگر است. در ادامه به معرفی این اتصالات می‌پردازیم… البته مواردی که در پایین اعلام می‌کنیم، فقط بخشی از اتصالات هستند.

1. زانوها

از این نوع اتصالات برای تغییر مسیر و یا زاویه دادن به لوله استفاده می‌شود.

2. سه راهی ها

از سه راهی برای تغییر مسیر لوله و یا انشعاب گیری استفاده می‌شود.

3. تبدیل

اگر دو لوله برق upvc داشته باشید که سایز آنها با هم فرق کند و بخواهید آنها را به هم متصل کنید، می‌توانید از تبدیل برای اتصال استفاده کنید.

4. درپوش

از درپوش برای مسدود کردن انتهای لوله‌ها استفاده می‌شود تا هیچ مواد اضافی وارد لوله نشود.

5. بست پلیکا

برخلاف ظاهر ساده بست پلیکا، آنها یکی از مهم‌ترین اتصالات هستند که باید از آنها استفاده شود. چون بست پلیکا لوله‌ها را به خوبی بر روی دیوار نگه می‌دارد و همچنین مانع از لرزش لوله در زمان انتقال آب می‌شود.

تفاوت میان لوله برق upvc و PVC

معمولا از لوله‌های PVC برای ساختن در و پنجره استفاده نمی‌شود و فقط مواد upvc است که به درد شرکتها می‌خورد؛ چون اگر قرار باشد که PVC و upvc را در برابر شرایط آب و هوایی مقایسه کنیم، مقاومت upvc بیشتر از PVC است. همچنین در موارد پزشکی از هم استفاده از upvc توصیه می‌شود؛ چون کمترین تاثیر را بر روی مواد شیمیایی می‌گذارد و باعث تغییر ساختار آنها نمی‌شود؛ حتی دیده شده که از upvc برای نگهداری دندان استفاده می‌شود. همچنین طول عمر لوله‌های upvc هم از لوله‌های PVC بیشتر است و اینکه در ساختار upvcاز مواد نرم کننده کمتری استفاده می‌شود که این موضوع می‌تواند باعث شود تا لوله‌های upvcقابل بازیافت شوند.

هزینه لوله برق upvc چقدر است؟

همانطور که تا الان فهمیدید، لوله برق یو پی وی سی در مصارف مختلف استفاده می‌شود و اینکه خرید لوله بررق upvc چه هزینه‌ای برای شما به همراه دارد، بستگی دارد که شما بخواهید از آن در چه کاری استفاده کنید. قیمت خود لوله برق upvcجدای از قیمت لوله کشی آن است؛ پس شما باید قبل از هر چیزی، مشخص کنید که هدف شما از خرید لوله برق upvcچیست و در کجا می‌خواهید از آن استفاده کنید.