نمایش دادن همه 17 نتیجه

لوله  برق پی وی سی PVC مخفف شده کلمه Polyvinylchloride است که در زبان عامیانه، با اسم لوله پلیکا از آن یاد می‌کنند. لوله‌های برق پی وی سی درواقع یکی از انواع لوله‌های پلیمری و یا همان پلاستیکی هستند و همانطور که می‌دانید، یکی از پرمصرف‌ترین لوله‌ها در ساختمان سازی به شمار می‌روند. در ادامه این پست ما سعی می‌کنیم تا شما را با انواع لوله پی وی سی و کاربرد این لوله‌ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید. لوله پی وی سی PVC

معرفی لوله برق پی وی سی

همانطور که در بالاتر هم گفتیم، لوله پی وی سی زیر شاخه لوله‌های پلاستیکی هستند و در کنار لوله‌های دیگری به مانند پلی اتین و پلی پروپلین قرار دارد. خیلی از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که جنس و یا نام اصلی این لوله‌ها “پلیکا” است. درواقع همانطور که گفتیم، جنس این لوله پلاستیکی است و اسم اصلی آن هم Polyvinylchloride است. فقط به این دلیل که یک شرکت به نام پلیکا که در ساخت این لوله پیشتاز و پیشگام بود، باعث شد تا مردم این لوله‌ها را با نام پلیکا بشناسند. لوله پی وی سی به خاطر عمر طولانی و مقاومت نسبتا زیادی که دارد، بیشتر از بقیه لوله‌های پلاستیکی، در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود. جدای از ساختمان سازی، صنعت آب و فاضلاب هم شاید بدون لوله برق پی وی سی به موفقیت‌هایی که الان داشت نمی‌رسید.

نحوه ساخت لوله برق PVC

فرآیند ساخت لوله برق PVC با استفاده از اکستروژن متریال خام PVC می‌باشد؛ فرآیند ساخت لوله پی وی سی به شکل زیر است:
 • اول از همه باید مواد اولیه پی وی سی وارد اکسترودر شود.
 • در چندین نقطه از اکسترودر، این مواد باید تحت حرارت زیاد، ذوب شوند.
 • حالا یک قالبی در اکسترودر وجود دارد که به کمک آن، لوله ها را می‌سازند.
 • حالا باید صبر کنید تا لوله ها خنک شوند.
 • در نهایت و وقتی که لوله ها خنک شدند، در اندازه‌هایی که نیاز است، برش داده می‌شود.
اگر با فرآیند ساخت لوله‌های پلاستیکی آشنا باشید، می‌دانید که فرق زیادی با فرآیند ساخت لوله پی وی سی ندارند؛ ولی چیزی که حائز اهمیت است، ویژگی‌های لوله PCV است که باعث شده تا از بقیه لوله‌های پلاستیکی محبوب‌تر شود.

کاربرد لوله برق پی وی سی PVC

در بالاتر فقط به گوشه‌ای از کاربرد لوله پی وی سی در صنعت ساختمان سازی و آب و فاضلاب اشاره کردیم؛ ولی کاربرد لوله پلیکا فراتر از این حرفاست. در ادامه به معرفی کاربردهای این لوله می‌پردازیم.
 • صنعت کشاورزی برای آبیاری تحت فشار و بدون فشار
 • لوله کشی برای تهویه هوا و زهکشی
 • برای کمک به آبرسانی شهری
 • از لوله پی وی سی به عنوان عایق هم استفاده می‌شود؛ برای لوله های برق!
 • انتقال کابل برق
 • انتقال کابل مخابرات
 • انتقال مواد شیمیایی مختلف

فواید استفاده از لوله برق پی وی سی

حالا سوالی که برای شما ممکن است پیش بیاید، این است که چرا اصلا شما باید از لوله پی وی سی استفاده کنید؛ چرا نباید از بقیه انواع لوله پلاستیکی استفاده کنید؟ به دلایل زیر:
 • اجزای لوله، به راحتی قابل اتصال هستند
 • وزن لوله پی وی سی نسبت به بقیه لوله‌ها سبک‌تر است.
 • در برابر فرآیندهایی مثل سرما و گرما مقاوم است.
 • در برابر مواد شیمایی به مانند اسید مقاوم است.
 • نسبت به بقیه لوله‌های پلاستیکی، کمترین ضریب انبساط را دارد.
 • به دلیل مقاوم بودن، طول عمر بیشتری هم دارد.
 • انعطاف پذیری
 • قابل استفاده برای مناطقی که زلزله خیز و یا نشت پذیر است.
 • زنگ زدگی، پوسیدگی و رسوب در لوله PVC بی معنی است.
 • در زمان ساخت، از هیچگونه آلاینده خطرناکی استفاده نمی‌شود.

معرفی انواع لوله برق پی وی سی

لوله‌های پی وی سی هم خودشان به چندین نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی همه آنها می‌پردازیم:

1. لوله برق M-PVC یا پی وی سی اصلاح شده

این لوله‌ها در برابر ضربات مختلف، مقاومت بالایی دارند که به خاطر اصلاح کننده‌هایی است که در ساختار آنها وجود دارد.

2. لوله برق U-PVC یا پی وی سی سخت

U-PVC مخفف کلمه (Unplasticized PolyVinyl Chloride) است و به مانند M-PVC دارای مقاومت بالایی هستند؛ البته ضخامت لوله برق UPVC از M-PVC بیشتر است. نحوه ساخت لوله PVC

3. لوله O-PVC یا پی وی سی جهت یافته

وزن لوله O-PVC نسبت به بقیه لوله‌های برق پی وی سی سبک‌تر است؛ لوله O-PVC به خاطر ساخته آرایش یافته‌ای که دارد، باعث شده تا خواص مکانیکی آن بالا برود و در برابر عواملی به مانند ترک خوردگی و یا خراش مقاوم باشد.

لوله برق P-PVC یا پی وی سی نرم

از لوله‌های P-PVC با نام لوله‌های بسیار انعطاف پذیر هم یاد می‌کنند؛ چون تعداد خیلی زیادی نرم کننده در آن استفاده می‌شود. این مورد را هم بدانید که لوله‌های P-PVC در بین بقیه لوله‌های PVC نرمتر و انعطاف پذیرتر هستند.

لوله برق C-PVC یا پی وی سی کلرینه

مقاومت شیمایی لوله‌های C-PVC در بین بقیه لوله های پی وی سی بیشتر است؛ چون در ساختار آن، مقدار زیادی کلر استفاده شده؛ همچنین در برابر حرارت و خوردگی هم مقاوم هستند.

لوله برق پی وی سی معمولی

از لوله برق پی وی سی معمولی بیشتر برای کارهای ساختمانی استفاده می‌شود و همچنین به دلیل مقاومت بالا و وزن سبکی که دارند، در سیستم انتقال آب هم از آنها استفاده می‌شود.

لوله برق پی وی سی نیمه قوی

از این لوله‌ها در مصارف مختلفی به مانند ناودانی، کشاورزی، فاضلاب و … استفاده می‌شود و به همین دلیل هم جزو پرمصرف‌ترین لوله های دسته پی وی سی هستند.

لوله برق پی وی سی فشار قوی

در بالاتر هم خیلی خلاصه درباره این نوع لوله صحبت کردیم؛ لوله برق پی وی سی فشار قوی به دلیل تحمل بالایی که دارند، در سیستم آبرسانی، فاضلاب و عایق کابل برق از آنها استفاده می‌کنند. معمولا هم رنگ این دسته از لوله‌های پی وی سی به رنگ طوسی است.

لوله های برق

بیشتر برق کشی‌هایی که در اماکن عمومی و یا مجتمع ها انجام می‌شود، به کمک لوله‌های برق پی وی سی است؛ این لوله ها دارای طول عمر بالا، مقاومت بالا، نارسانا بودن و وزن آنها هم سبک است که همه این موارد باعث شده تا بیشتر مورد توجه متخصصین برق قرار بگیرد؛ در ادامه بیشتر به این موارد می‌پردازیم:
 • در برابر مواد شیمیایی به مانند بازها، روغن معدنی، فلوراید، الکل و … مقاوم هستند.
 • به دلیل اینکه در برابر خوردگی مقاوم هستند، می‌توانید از آن در هر مکانی استفاده کنید.
 • اتصال لوله‌های برق پی وی سی بسیار آسان است و شما فقط نیاز به چسب مخصوص پی وی سی دارید. (در ادامه درباره اتصالات پی وی سی صحبت کردیم.)
 • به دلیل انعطاف پذیری فوق العاده‌ای که دارند، می‌توانید از آن، در هر مکانی استفاده کنید.
 • در ساخت لوله PVC از آلیاژهای مخصوصی استفاده شده که باعث شده تا عمر لوله‌های پی وی سی به حداقل 50 سال برسد.
 • مواردی که در بالا گفتیم، همه آنها باعث می‌شود تا مصرف کننده هزینه کمتری برای این لوله‌ها و نصب آنها انجام دهد.
 • لوله‌های برق پی وی سی قابل بازیافت هستند و به طبیعت آسیبی نمی‌رسانند.

عیب لوله پی وی سی

تا اینجا فقط درباره فواید لوله برق پی وی سی PVC صحبت کردیم؛ ولی هر چیزی، قطعا یک عیب و ایرادی هم دارد. حالا عیب لوله پی وی سی چیست؟ درواقع لوله پی وی سی فقط یک ایراد دارد؛ و آن هم این است که در دمای پایین، مقاومت زیادی ندارند و ممکن است که ترک بخورند؛ البته برای این مورد هم راهکاری وجود دارد: مثلا لوله‌ها را در عمق پایین تری قرار دهند و یا اینکه از لوله‌هایی با ضخامت بیشتر استفاده کنند.

تفاوت میان لوله  برق PVC و U-PVC

همانطور که چند بار در بالاتر هم اشاره کردیم، در ساخت لوله‌های برق پی وی سی از نرم کننده استفاده می‌شود تا این لوله‌ها قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند؛ درواقع یکی از فواید لوله‌های برق PVC همین منعطف بودن آن است که باعث شده تا در صنعت های مختلف، از آن استفاده کنند. ولی این نرم کننده‌ها در چرخه طبیعت، بازیافت نمی‌شوند و می‌تواند به طبیعت آسیب برساند؛ ولی لوله‌های یو پی وی سی هیچ نرم کننده در ساختار آنها وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا قابل بازیافت باشند. البته درست است که لوله های U-PVC نرم کننده ندارند و انعطاف پذیر نیستند، ولی بسیار مقاوم هستند و برای همین هم طول عمر بالاتری نسب به لوله‌های PVC دارند.

طریقه اتصال لوله های برق PVC

از اتصال آسان لوله پی وی سی، به عنوان یکی از فواید آن نام بردیم؛ ولی طریقه اتصال این لوله‌ها به چه شکلی است؟ بیشتر این لوله‌ها را با یه چسب مخصوص به همدیگر متصل می‌کنند؛ ولی بعضی‌ها هم لوله‌ها را حرارت می‌دهند تا نرم شوند و سپس آنها را متصل می‌کنند. اتصالات مختلفی به مانند چند راهی، اتصال سیفون شتر گلویی و اتصال سه راه دریچه بازدید برای متصل کردن لوله‌های پی وی سی وجود دارد.

خرید لوله برق پی وی سی PVC

همانطور که تا الان هم چندین بار گفتیم، لوله‌های پی وی سی فواید و مزیت‌هایی زیادی دارند و در صنعت‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود؛ برای همین هم شرکتهای مختلفی اقدام به خرید و فروش لوله‌های پی وی سی کردند. در این بین، شرکت لومیر با بیش از 50 سال سابقه و تجربه در این زمینه، یکی از پیشگامان این صنعت بوده. اگر شما قصد خرید لوله برق پی وی سی را دارید بهتر است از این شرکت سفارش خودتان را ثبت کنید.