درادامه ی افزودنی های پی وی سی میخواهیم در مورد کربنات صحبت کنیم با ما همراه باشید .

کربنات کلسیم CaCO3 یکی از پرکننده های مورد استفاده در صنایع تولید لوله PVC می باشد که علاوه کاهش قیمت تمام شده ، بر مشخصات مکانیکی ، ویژگی های سطحی لوله پلی وینیل کلراید ، الاستیسیته ، استحکام ، چروکیدگی و بسیاری خواص دیگر محصول موثر است. البته کربنات کلسیم بکار رفته در صنعت تولید لوله PVC باید دانه بندی خاصی داشته و از نوع کلسیم کربنات پوشش دار باشد بنابراین در هنگام تهیه آن باید دقت زیادی به عمل آید .

کربنات کلسیم سبب بهبود خواص پلی وینیل کلراید از طریق افزودن سختی ماتریکس پلیمر شده و مقاومت لوله را از طریق کاهش اندازه ذرات ، افزایش می دهد. کربنات کلسیم همچنین عملکرد ترکیبی را با دیسپرس شدن بهتر ترکیبات در پودر پی وی سی و هموژنیزه شدن پلیمر، ارتقاء می دهد.

مصرف کربنات کلسیم در تولید PVC سخت ، در درجه اول برای افزایش استحکام از طریق قرار گیری ذرات در زنجیره های پلیمری می باشد که از بحث کاهش قیمت تمام شده محصول ، مهم تر است. در تولید یو پی وی سی ، کربنات کلسیم پوشش دار با دانه بندی ریز تر از ۱۰۰ نانومتر بسیار مطلوب است. دلیل استفاده از کلسیم کربنات پوشش داراین است که ، پوشش کربنات کلسیم موجب خیس خوردگی آن در پلیمر شده و بنابراین در حالت مذاب ، از چسبندگی و پیوستگی بیشتری برخوردار می شود و در نهایت نیز خواص بهتری از خود نشان می دهد. همچنین مصرف کربنات کلسیم به علت دارا بودن اندازه ذرات ریزتر باعث افزایش براقیت سطحی لوله پی وی سی می گردد. مقدار توصیه شده کربنات کلسیم در فرمولاسیون تولید به میزان phr4-10 است و باید از نوع خام پودر پلی وینیل کلراید برای تولید لوله PVC استفاده نمود زیرا مصرف PVC بازیافتی می تواند سبب کاهش کیفیت ، استحکام و پایداری لوله در برابر شرایط محیطی شود.

هر دو نوع کربنات کلسیم زمینی GCC و کربنات کلسیم رسوبی PCC برای تولید لوله های پی وی سی مناسب هستند ولی باید توجه داشت که این محصول باید از نوع پوشش دار (نوعی اعمال سطحی با استفاده از اسید های چرب نظیر اسید استئاریک) باشد. همچنین جهت تولید لوله PVC با سحطی براق و یک دست ، باید کربنات کلسیم دارای دانه بندی و اندازه ذرات ریز بوده و رنگ مناسبی داشته باشد. برای مثال چنانچه از کربنات کلسیم با سایز یک میکرون استفاده شود ، استحکام نهایی اندک است در صورتی که با کاهش سایز به اندازه نانو ذرات ، مقاومت محصول نهایی به شکل تصاعدی افزایش می یابد.

پرکننده های کربنات کلسیم زمین به صورت پودر می توانند برای تقویت مقاومت و دوام به PVC و پلاستیک با استفاده های مختلف اضافه شوند.

کربنات کلسیم  با افزودن سختی به پلیمر و افزایش مقاومت در برابر ضربه با محصولات با دانه بندی ریز باعث افزایش خاصیت خوب PVC می شود و یکدست تر شدن جریان پلیمر می شود. هدف تولید بخش قابل قبولی با کمترین هزینه ممکن است. اضافه کردن کربنات کلسیم با اندازه دانه بندی ۲ الی ۳ میکرون باعث بهبود در قابلیت ضربه پذیری محصولات تولید شده از PVC می شود. البته برای لوله های با قطر کمتر توصیه می شود که از اندازه ذرات ۱ الی ۲ میکرون استفاده کرد.

استفاده از کربنات کلسیم تنها به عنوان پرکنندگی مناسب نیست و می تواند مقاومت ضربه لوله های پی وی سی را افزایش دهد. همان طور که اشاره شده، استفاده از این پودر در صنعت پلیمر، باعث کاهش قیمت در محصول می شود و توصیه می شود دانه بندی که در صنعت پلیمر مورد استفاده قرار می‌گیرد مش های بالای ۸۰۰ باشد.

انواع کربنات کلسیم:

کربنات کلسیم‌ها به دو دسته تقسیم می‎شوند: کربنات کلسیم پودری، کربنات کلسیم رسوبی.

کلسیم کربنات رسوبی

این نوع کلسیم کربنات دانه‌های بسیار ریزی هستند و فرآیند شکل‌گیری آن بسیار هزینه ‌بر و زمان بر بوده، به همین دلیل در مقایسه با کربنات کلسیم پودری بسیار گران‌تر است.

کربنات کلسیم پودری

این نوع کربنات کلسیم خود به دو نوع آب‌دار و بدون آب تقسیم می‌شود. نوع آبدار آن شامل ساختارهای تک آبه و شش آبه و نوع بی‌آب آن هم شامل آراگونیت، ویتریت و کلسیت است.

کربنات کلسیم پوشش دار

به طور کلی، باتوجه به عدم سازگاری ذرات کربنات کلسیم با ماتریس بسپاری، اختلاط ضعیفی میان آن دو صورت گرفته و ذرات معدنی کربنات کلسیم در محیط واکنش انباشته شده و پراکندگی ضعیفی در بسپار از خود نشان می دهند که این امر منجر به محدودیت استفاده از این پرکننده می گردد. دلیل این مساله، ناسازگاری میان سطح آبدوست با انرژی بالای ذرات کربنات کلسیم با سطح ویژه پایین بسپارهای آبگریز می باشد. برای به حداکثر رساندن اثر پرکننده در یک بسپار به ذرات کوچکتر نیاز است. با این حال سطح انرژی ذرات با کاهش اندازه آنها، افزایش یافته و در این حالت ذرات کربنات کلسیم تمایل شدیدی به تجمع با یکدیگر و تشکیل توده های کلوخه ای در بسپار از خود نشان می دهند و در نتیجه پراکندگی مناسبی انجام نخواهد شد. برای حل مشکل فوق کربنات کلسیم را با اسید استئاریک پوشش داده می شود تا یک پیوند یونی پایدار با سطح کربنات کلسیم تشکیل شود که اصطلاحا این عمل پوشش دار کردن کربنات کلسیم نامیده می شود. تهیه کربنات کلسیم پوشش دار، هم از کربنات کلسیم پودری و هم از کربنات کلسیم رسوبی انجام می شود و تقریباً اکثر محصولات تجاری به صورت پوشش داده شده با اسید استئاریک یا استئارات کلسیم می باشند.

کاربردهای کربنات کلسیم:

تهیه و تولید گچ

قابل استفاده در صنایع کفپوش

قابل استفاده در صنایع چرم و پوست

قابل استفاده در ساخت لوله پلیکا و ورق‌های پی وی سی

قابل استفاده در صنعت چسب و رزین

قابل استفاده در ساخت سرامیک و کاشی

بتونه کاری، گرفتن درزها و شکاف ها و پودر بندکشی، پودر مل، چسب کاشی، مجسمه سازی، کنیتکس، تولید موکت، روشور، حشره کش، شلنگ و قطعات پلاستیکی و در ساخت چسب و رزین است که در تمام این موارد کربنات کلسیم رسوبی نقش تقویت کننده دارد. علاوه بر این کربنات کلسیم از پرکننده های غیر سیاهی است که به واسطه ی جذب روغن کم، به میزان زیاد در کالاهای لاستیکی اکسترود شده و قالبی به منظور کاهش قیمت، افزایش دانسیته و تا حدودی بهبود پروسس پذیری به کار می رود. کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در صنایع دفاعی و نظامی، حفاری چاه های نفت، خوراک دام و طیور، لعاب کاشی و سرامیک، ملامین، ماستیک، تولید صابون، پودرهای شوینده، ساخت لوله پولیکا، PVC، ظروف یکبار مصرف سلولوزی، سیم و کابل، تولید ابر و اسفنج و به عنوان جایگزین تیتان در کارخانه های رنگسازی استفاده می شود.

مزایای استفاده از کربنات کلسیم:

  1. باعث استفاده کمتر از پلاستیک در نتیجه کمک به طبیعت. هر چقدر مصرف کربنات کلسیم بیشتر شود پلاستیک کمتری استفاده می شود که این اولین کمک کربنات به انسان و محیط زیست است.

تبصره: کربنات های موجود در طبیعت به هیج وجه برای انسان خطری ندارد. همانطور که اشاره شد در صنایع دارویی و غذایی کاربرد دارد.

  1. استفاده ازکربنات کلسیم در تولیدات ظروف یکبار مصرف لوله و مبلمان ومیز و صندلی باعث استحکام می شود یعنی افزایش کیفیت این محصولات. نکته استفاده از کربنات کلسیم در هر صنعت و تولیدی باید مقدار درصد مصرفی و کیفیت کربنات در آنها رعایت بشود.
  2. کربنات کلسیم در صنعت مواد تزریقی و فیلم های پلی اتیلن (سفره های یکبار مصرف نایلون و نایلکس) سبب انتشار بهتر رنگ وهمچنین جلوگیری از پس دادن رنگ می شود.
  3. کربنات کلسیم در تولید علاوه بر موارد فوق مانع چسبیدن مواد به دستگاه می شود که این موضوع سبب سرعت بیشتر تولید می شود تولید بیشتر در واحد زمان یعنی مصرف انرژی کمتر یعنی کمک به تولید کننده و مصرف کننده.
  4. اگر در تولیدات فیلم های پلی اتیلن از کربنات کلسیم در اندازه و مش متناسب استفاده شود کیفیت دوخت و چاپ بهتر خواهد شد.
  5. کربنات کلسیم به جهت ارزان تر بودن از موادپلاستیک باعث کاهش قیمت محصول و کمک به مصرف کننده و تولید کننده است.
  6. مواردی که از کربنات در محصول استفاده می شود نیاز به تمیز کردن دستگاه تولید از ذرات چسبیده به دستگاه نیست. ضمن اینکه برای تعویض رنگ تولید می توانید از ترکیب مواد خام تولیدی کربنات و لیز کننده استفاده کنید.

متاسفانه این باور غلط در عموم مردم و حتی در بین افراد با دانش و با تجربه جا افتاده که استفاده از کربنات کلسیم یعنی کالایی با کیفیت کمتر که با توضیحات بالا مشخص است که استفاده از کربنات کلسیم مناسب علاوه بر کاهش قیمت افزایش کیفیت را هم به دنبال دارد.

در مقالات بعدی در مورد سایر مواد افزودنی توضیح خواهیم داد  اگر موافق هستید لطفا  نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ویژگی های محصولات لومیر در جدول زیر ارائه شده است.

لوله های یو پی وی سی برقی لومیر در سایز ها و رنگ های مختلف قابل ارائه به مشتریان گرامی می باشد.

E:\Drive E-ASUS\Lumiere\lumiere.jpeg

جدول سایز بندی گروه مهندسی لومیر

(براساس استاندارد 1, 21- 11215 )

وزن 1 شاخه ی 6 متری ضخامت بر حسب mm سایز بازاری سایز برق (PG) سایز قطر بیرونی

(قطر خارجی)

800 g 20*1.5 نمره 2 13.5 20
900 g 20*1.8 نمره 2 13.5 20
1000 g 20*2 نمره 2 13.5 20
1000 g 25*1.5 نمره 2.5 16 25
1200 g 25*1.9 نمره 2.5 16 25
1500 g 32*1.8 نمره 3 21 32
1900 g 32*2.4 نمره 3 21 32
1900 g 40*1.8 نمره 4 29 40
2900 g 40*3 نمره 4 29 40
2400 g 50*1.8 نمره 5 36 50
3100 g 50*2.4 نمره 5 36 50

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!