در این پست ما از سایت لومیر قصد داریم تا شما را لوله برق خم سرد و لوله برق خم گرم آشنا کنیم؛ درواقع کارایی این دو لوله شبیه به هم است؛ ولی همچنان تفاوتهایی هم در میان آنها وجود دارد. در ادامه این پست ما شما را با این لوله‌ها و تفاوت میان آنها آشنا می‌کنیم.

لوله  برق خم سرد چیست؟

احتمالا همه شماها با لوله برق آشنا هستید؛ لوله برق هم یکی از انواع لوله‌های برق PVC است که به عنوان یک عایق در برق کاری از آن استفاده می‌شود تا از کابلهای برق در برابر مواردی به مانند خوردگی و یا ضرب دیدگی، محافظت کند. لوله خم سرد هم تقریبا همه این موارد را دارد و می‌توان گفت که یک نوع لوله برق است؛ ولی تفاوت آن با لوله برق چیست؟ در ساختار لوله خم سرد، مقدار بیشتری از پی وی سی استفاده شده؛ اگر با ترکیبات PVC آشنا باشید، می‌دانید که از ترکیبات نرم کننده زیادی در آن استفاده می‌شود تا انعطاف پذیر باشند. حالا این لوله‌های خم سرد از از خود پی وی سی هم بیشتر نرم کننده دارند؛ این مورد باعث می‌شود تا بدون اینکه به این لوله‌ها حرارت بدهند، آنها را خم کنند و هیچ نیازی هم به زانو نباشد. برای کسانی که نمی‌دانند زانو چیست باید بگویم که زانو یک نوع از اتصالات لوله برق PVC است که برای تغییر مسیر در لوله ها استفاده می‌شود.

تاریخچه لوله خم سرد

درواقع لوله خم سرد و لوله برق PVC برای اولین بار در سال 1872 و به دست یک دانشمند آلمانی به نام “eugen baumann” و به صورت کاملا اتفاقی کشف شد. بعد کشف eugen baumann، به کمک یکی از شرکتهایی که در همان زمان فعالیت می‌کرد، توانست PVC را گسترش دهد و با چند شرکت و صنایع مختلف، برای تامین وسایل آنها قرارداد بست. مدتی نگذشت که او با تغییر کمی از ترکیبات PVC توانست تا هم انعطاف پذیری آن را بیشتر کند و هم مقاومتش را؛ این کار او باعث شد تا صنایع و شرکتها مختلف، توجهشان به PVC جلب شود. البته این تکنولوژی در همان سالها، زیاد استفاده نمی‌شد و فقط بعضی شرکتها بودند که از PVC استفاده می‌کردند؛ چون همچنان یکسری مشکلاتی در آن دیده می‌شد. به مرور زمان و با عوض شدن ترکیبات آن، داستان عوض شد و الان طوری شده که PVC یکی از لوازم ضروری در صنایعی به مانند برقکاری و یا ساختمان سازی است.

لوله برق خم گرم چیست؟

لوله برق خم گرم درواقع همان لوله‌های برق PVC هستند که به عنوان عایق و محافظ در برقکاری از آن ها استفاده می‌کنند. این لوله‌ها به خاطر خاصیتی که دارند، می‌توان از آنها حتی در زیر مصالح هم استفاده کرد. قدرت انعطاف پذیری لوله خم گرم به اندازه لوله خم سرد نیست؛ ولی باز هم به راحتی و با کمک حرارت و یا یک فنر مخصوص، می‌توان راحت آن را خم کرد. حتی اگر فنر مخصوص هم نداشتید، می‌توانید از یک تکه کابل که قطرش اندازه قطر لوله باشد استفاده کنید؛ با استفاده از این روش، دیگر نیازی به زانو هم ندارید.

انواع لوله خم برق گرم برای سیم کشی

لوله‌های برق کشی به دو دسته فلزی و پلاستیکی تقسیم می‌شوند؛ هر کدام از این دسته‌ها، فواید و ضررهای خاص خودشان را دارند؛ یک متخصص برق، اولین چیزی که از یک لوله برق می‌خواهد این است که در برابر فشار برق و سایر نیروها مقاومت بالایی داشته باشد و همچنین برای جریان الکتریکی، یک عایق عالی باشد. البته مواردی دیگری هم به مانند زیبایی، جنس، رنگ، کیفیت و … هم وجود دارد که باید بررسی شود؛ همه این موارد در کنار هم باعث می‌شوند تا پروژه با کیفیت هر چه تمام تر به اتمام برسد. در ادامه به بررسی مزایا و فواید لوله‌های برق پلاستیکی و فلزی می‌پردازیم: اولین چیزی که درباره ایمنی در برق کشی به ذهن ما می‌زند، برق گرفتگی است؛ پس چرا باید از لوله فلزی استفاده کرد؟ مگر غیر از این است که فلز می‌تواند برق را از خودش عبور دهد؟ البته یکسری مواردی وجود دارد که با رعایت کردن آنها، می‌توان از برخورد سیم به بدنه لوله جلوگیری کرد تا کسی دچار برق گرفتگی نشود. اما شاید مشکل اصلی برای متخصصین برق، بحث برق گرفتگی نباشد؛ به احتمال زیاد بحث انعطاف پذیری و شکل گیری هم یکی از مشکلات برقکاران است که باید با آن دست و پنجه نرم کنند. همچنین به دلیل اینکه وجود آهن در ترکیبات خودشان، با اکسیژن واکنش نشان می‌دهند و پس از مدتی احتمال زنگ زدگی وجود دارد. همچنین با برخورد به مصالحی به مانند سیمان و گچ، پس از مدتی دچار فرسایش می‌شوند. جدای از موارد بالا، وزن زیاد لوله‌های فلزی هم یک معضل به حساب می‌آید؛ بریدن، شکل دادن، وزن زیاد، هزینه زیاد! همه این موارد از مشکلات لوله های فلزی هستند. همچنین این لوله‌ها می‌توانند خیلی راحت، گرما را جذب کند و همین موضوع باعث می‌شود تا انرژی هدر برود؛ طبق مواردی که در بالا گفتیم، نتیجه می‌گیریم که مقاومت لوله‌های فلزی هم کم است و برای همین نیاز است تا حداقل هر 10 سال، یک بار آنها را تعویض کنید که این کنار هزینه زیادی هم در بر دارد. ولی در لوله‌های پلاستیکی از این خبرها نیست؛ لوله‌های پلاستیکی هم مقاومت بالایی دارند و هم طول عمر زیادی؛ به دلیل قابلیت پلاستیکی بودن، برق را هم خودشان عبور نمی‌دهند و تا دمای 445 درجه سانتیگراد را هم می‌توانند تحمل کنند؛ همه این موارد در صورتی است، که قیمت لوله برق پلاستکی از لوله برق فلزی کمتر است. این فقط بخشی از فواید این لوله ها بود؛ در ادامه بیشتر به فواید این لوله ها می‌پردازیم. لوله خم گرم

چرا لوله برقر خم سرد از لوله خم گرم بهتر است؟

همانطور که در بالا هم گفتیم، در ساخت لوله برق خم سرد از ترکیبات پی وی سی استفاده می‌شود که همین مورد باعث می‌شود تا لوله خم سرد، انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. یعنی شما دیگر نیاز نیست که با حرارت آنها را خم کنید؛ البته همینکه شما برای خم کردن لوله‌ها نیاز به حرارت ندارید، باعث می‌شود تا سرعت انجام کار هم بالا برود. چون در ساختار لوله برق خم سرد از ترکیبات پی وی سی استفاده شده، باعث می‌شود تا این لوله‌ها نشکن باشند و در برابر ضربات هم مقاوم باشند. خاصیت نسوز بودن را هم می‌توان یکی از ویژگی‌های این لوله‌ها دانست؛ ممکن است هر چند وقت، فشار بار زیادی به سیم و یا کابلها وارد شود و همین موضوع می‌تواند باعث سوختگی سیم شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، لوله برق خم سرد به دلیل خاصیت نسوز بودنی که دارد، می‌تواند از انتقال آتش جلوگیری کند؛ البته به خاطر همین نسوز بودن، لوله‌ها هم هیچ آسیبی نمی‌بیند و شما باید هزینه‌های خودتان را باید فقط برای تعویض سیم انجام دهید. این نکته را هم بدانید که اگر لوله‌های نسوز بر طبق دستورالعمل و استاندار ساخته شوند، می‌توانند تا دمای 445 سانتیگراد درجه را هم تحمل کنند. از لوله‌های برق خم گرم در آزمایشگاه ها هم استفاده می‌کنند؛ چون در ترکیبات آن از کلر استفاده شده که باعث می‌شود در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند. همچنین لوله‌های برق خم گرم به دلیل داشتن فتالات آب، برای انتقال آب هم مناسب هستند و برای صنایعی مثل فاضلاب هم از این لوله استفاده می‌شود. اگر بخواهیم مقاومت لوله خم گرم و لوله خم سرد را با هم مقایسه کنیم، مقاومت لوله خم گرم بیشتر است و همچنین تحمل بالاتری هم دارند.

از لوله برق خم سرد در کجا استفاده می‌کنند؟

همه ما می‌دانیم که از لوله‌های برق upvc در مصارف ساختمانی استفاده می‌شود و از آنجایی که لوله برق خم سرد هم نوعی از لوله UPVC است، از این غائله مستثنی نیست؛ ولی همانطور که در بالا گفتیم، درجه ذوب لوله خم سرد 445 درجه سانتیگراد است و به همین خاطر، می‌توان از این لوله در مکان‌هایی که حرارت زیاد دارند استفاده کرد تا ب سیمهای برق، هیچ آسیبی نرسد. لوله خم سرد

تست لوله برق خم سرد

روش های مختلف و زیادی برای تست کردن لوله برق خم سرد وجود دارد؛ بعضی از آنها باید در آزمایشگاه‌ها هم انجام شود و بعضی‎ها هم نیاز به یکسری ابزارهای خاص دارند. در ادامه ما شما را با یک روشی آشنا می‌کنیم که نه نیاز به آزمایشگاه دارید و نه نیازی به ابزاری خاص: در این روش شما باید بدون کمک فنر و حرارت، لوله برق را خم کنید؛ حواستان باشد که وقتی لوله خم شد، به هیچ وجه نباید نه ترک بخورد و نه بشکند. البته این موردی که گفتیم، فقط یکی از روشهاست و با همین یک روش نمی‌شود به کیفیت لوله خم سرد مطمئن شد؛ ولی باز هم بهتر از هیچی است.

برای اتصال لوله برق خم سرد، نیاز به اتصالات داریم؟

همانطور که گفتیم، لوله خم سرد به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارد، می‌توانید آن را بدون کمک زانو، خم کنید. ولی برای اینکه بتواند دو سر لوله را هم متصل کنید، نیاز به اتصالاتی مثل بوشن دارید.

لوله برق خم سرد را از کجا بخریم؟

لوله برق خم سرد را از هر فروشنده می‌توانید بخرید؛ ولی نکته‌ای که حائز اهمیت است، کیفیت این لوله‌هاست؛ همانطور که گفتیم، اگر این لوله با استاندارد لازم ساخته شود، دمای ذوب آن تا 445 درجه سانتیگراد هم می‌رسد. ولی اگر طبق استاندارد پیش نرود، نه تنها در دمای ذوب پایین، مقاومت خودش را از دست می‌دهد، بلکه بقیه ویژگی‌های خودش به مانند مقاومت، انعطاف پذیری و … را هم از دست می‌دهد. برای همین لازم است که شما از شرکتی خرید کنید که کیفیت محصول شما را تضمین کند؛ برای همین ما به شما شرکت لومیر را یپشنهاد می‌کنیم. شرکت لومیر یکی از پیشگامان این صنعت است که با بیش از 50 سال تجربه، توانسته نام خودش را در این صنعت، ثابت و ماندگار کند.