می خواهیم شمارا با تفاوت ها و شباهت های پی وی سی و یو پی وی سی و مزایای انها آشنا کنیم :

این دو لوله از مواد مشابهی تولید می‌شوند. پلی وینیل کلراید بعد از ذوب شدن، قالب گیری می‌شود تا به لوله تبدیل شود. مهم‌ترین تفاوت لوله pvc و upvc این است که لوله یو پی وی سی در ساختار خود ماده‌ای به نام فتالات دارد که باعث می‌شود این نوع لوله برای استفاده به عنوان لوله انتقال آب بسیار مناسب باشند.

از نظر مقاومت می‌توان اظهار داشت که لوله‌های یو پی وی سی استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به لوله‌های پی وی سی دارند. این لوله‌ها در مقابل حریق ایمن‌تر هستند. لوله‌های pvc به دلیل اینکه برای استفاده به عنوان انتقال دهنده آب شرب بهداشتی نیستند، فقط به عنوان لوله منتقل کننده آب غیر شرب و عایق کابل برق و محافظت از سیم‌های جریان برق مورد استفاده قرار می گیرند. لوله‌های upvc انعطاف پذیری بسیار کم‌تری نسبت به نوع pvc دارند. یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت نوع upvc قابلیت برگشت به چرخه‌ی تولید است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

لوله برق پی وی سی pvc وسیله ای است برای ‌پوشش دهی سیم های برق که از داخل لوله پی وی سی عبور می‌دهند تا از هرگونه صدمه‌ای از جمله صدمه به جان‌ افراد که ممکن است در مواجهه با سیم برق و هادی که در مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و ورزشی و تمامی سازه‌هایی که از سیم‌های برق و هادی الکتریکی استفاده می‌کنند آسیب ببینند، می‌تواند کاربرد داشته باشد. برای استفاده از این لوله‌های برق پی وی سی که از طریق اتصالات به هم وصل می‌شوند، در کف و دیواره‌های ساختمان‌ها از طریق کابل و فنر این سیم‌ها و کابل‌های برق را رد می‌کنند.

مزایای لوله پی وی سیpvc

یکی از مزایای مهم و بارز آنها غیر قابل اشتعال بودنشان است و اینکه این ماده یک پلیمر نسوز است ، زمانی که در برابر شعله و حرارت قرار بگیرد گازی به نام ( HCL ) از خود ساطع می کند که این گاز از هوای موجود در اطراف سنگین تر است به همین دلیل از ترکیب هوا با شعله جلوگیری می کند و شرایط اشتعال زایی را خنثی می کند .مزیت مهم دیگر آنها عدم پوسیدگی و آسیب پذیری آنها پس از ۶۰ سال می باشد. لوله پی وی سی به راحتی و در کمترین زمان و همچنین کمترین هزینه آن هم به وسیله چسب پی وی سی به اتصالات پی وی سی متصل و جوش می خورد .عدم جذب رطوبت نسبت به بقیه مواد یکی دیگر از مزایای آن می باشد .کاربرد بسیار بالایی به دلیل عدم انتقال الکتریکی در صنعت الکترونیک دارد .در برابر مواد شیمیایی ، باکتری ها ، نمک ها ، اسیدها ، بازها دارای مقاومت بالایی می باشند و هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند و دچار خوردگی نمی شوند .یکی دیگر از مزایای آنها وزن کمشان و سبک بودنشان است که به راحتی در بین کانال ها و سقف ها نصب می شوند ، نسبت به لوله های دیگر دارای قطر خارجی کمتری می باشند .لوله های pvc برای نصب بروی دیواره ها دیگر احتیاجی به رنگ آمیزی ندارند .یکی دیگر از علت های مهمی که لوله های پی وی سی به سرعت جای لوله های فلزی و چدنی را گرفتند فرق چشمگیر آنها در قیمت آن ها میباشد.

وزن کم این لوله‌ها نسبت به سایر لوله‌ها، از نظر هزینه‌های حفاری، حمل و نقل و نصب، باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود.

مقاومت در برابر رشد باکتری

همیشه نگرانی‌هایی دربارۀ آلایندگی محیط زیست در محصولات PVC وجود داشته است اما این مشکل در لوله‌های برق PVC وجود ندارد. متریال این لوله‌ها طوری طراحی شده که در برابر رشد باکتری مقاومت می‌کند. به همین دلیل برای استفاده در لوله‌کشی برق ساختمان بسیار مناسب است و برای لوله‌کشی آب و فاضلاب هم از آن استفاده می شود.

و همچنین حمل‌ونقل آن در فواصل زیاد به عنوان خط لوله به دلیل وزن سبکی که دارد، آسان است و این موضوع باعث می‌شود که در حمل‌ونقل آن‌ها سوخت کمتری مورد استفاده قرار گیرد.از آنجایی‌که برای تولید انبوه آن از یک فرآیند نسبتاً ساده استفاده می‌شود، بسیار مقرون‌به‌صرفه استقالب‌گیری آن به اشکال مختلف آسان می‌باشد که آن را به یک لوله همه‌کاره با طیف وسیعی از کاربردها تبدیل می‌کند

ساختار لوله PVC قوی و بادوام است. بنابراین برای استفاده به عنوان لوله‌های زیرزمینی و لوله‌هایی که سیالات تحت‌فشار باید از آن عبور کنند، بسیار مناسب می‌باشد.

لوله پی‌وی‌سی در صورت نصب زیرزمینی، می‌تواند صد سال دوام آورد بنابراین لوله‌ای مطلوب برای شبکه‌های خط لوله گسترده به حساب می‌آید، چون به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد

هزینه‌های نگهداری و تعمیرات اساسی آن، نسبت به لوله‌های قدیمی مانند فولادی، آهنی و بتنی بسیار کمتر است

نصب، جداسازی و نگهداری لوله‌های پی‌وی‌سی بسیار آسان می‌باشد

احتمال شکست یا ترک‌خوردگی آن در مقایسه با لوله‌های دیگر بسیار کمتر است.

مسلماً یکی از جهانی‌ترین و همه‌کاره‌ترین انواع لوله‌های پلاستیکی را می‌توان لوله‌های PVC دانست. این لوله‌ها بیش از 80 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای زیادی در بخش‌های مختلف در سراسر جهان دارند. در مقایسه با لوله‌های فلزی، ساختار لوله PVC فوق‌العاده قوی و بادوام است و در برابر خوردگی کاملاً مقاوم می‌باشد. همچنین این لوله خطر کمی برای تسلیم شدن در برابر انبساط یا انقباض حرارتی دارد و بسیار مقرون‌به‌صرفه و مستحکم است. لوله‌های پی‌وی‌سی در اندازه‌های مختلف و با طیف وسیعی از اتصالات به تولید می‌رسند.

ویژگی های لوله برق upvc :

لوله های یو پی وی سی نیز همانند pvc دارای ویژگی های خوب و قابل توجهی هستند که موجب شده استفاده از آن ها در صنعت و حوزه های مربوطه روز به روز افزایش یابد. میزان مقاومت زیاد این محصول در برابر ضربه و شکنندگی باعث می شود که بتوان از آن در شرایط پر فشار و در نزدیکی و مجارت متریال های سخت و سنگین استفاده نمود .upvc نیز همانند لوله برق پی وی سی از وزن بسیار کمی برخوردار است و این سبکی تاثیر قابل توجهی در حمل و نقل، سهولت استفاده و کاهش هزینه های جاری خواهد داشت. وزن کم این محصول ناشی از ضخامت کم آن می باشد که نسبت به انواع لوله برق های پلی اتیلن و پلاستیکی از استحکام کششی بیشتری برخوردار می باشد. سطح داخلی و بیرونی این محصول در برابر انواع مواد و تغییرات شیمیایی بسیار مقاوم است و نیاز به محافظ ندارد. لوله برق upvc نیز نسوز و غیر قابل اشتعال و برای مصارف لوله کشی برق ساختمان بسیار کاربردی و قابل اطمینان می باشد.لوله های یو پی وی سیupvc دارای ویژگی ها و خصوصیات خوب و کابردی میباشد.که باعث شده تا در بسیاری از صنعت ها از آن استفاده شود.یکی از خصوصیات خوب لوله برق UPVC مقاومت بالای آن دربرابر ضربات خارجی و فشار سنگین بر روی آن میباشد.که میتوان از آن در شرایط سنگین و پر فشار استفاده کرد.

لوله های UPVC را نباید با لوله‌های پلی اتیلن اشتباه گرفت. اغلب هیچ ماده افزودنی به لوله‌های پلی اتیلن اضافه نمی‌شود، چرا که این کار آن‌ها را بسیار شکننده خواهد کرد. متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان از ماده‌ای تحت عنوان پرکننده یا فیلر (Filler) در خط تولید خود استفاده می‌کنند که کیفیت محصولات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

لوله یو پی وی سی در ظاهر شکننده‌تر و خشک‌تر است. استاندارد لوله UPVC به این صورت است که این محصول باید تا حدودی نرم باشد و در مقابل ضربه نیز انعطاف‌پذیری خوبی از خود نشان دهد. لوله‌های پلاستیکی زیادی به اشتباه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند و باید در هنگام خرید این محصولات نهایت دقت را داشته باشید.قیمت لوله یو پی وی سی متناسب با مواد افزودنی و ضخامت وسایز ان متفاوت میباشد.

لوله برق پی وی سی یا خم پذیر

لوله‌های پی وی سی و یو پی وی سی در دسته‌ی لوله‌های پلیمری قرار می‌گیرند و از پرمصرف‌ترین لوله‌ها در سراسر جهان هستند. در این مقاله شما را با تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی آشنا می‌کنیم و به مقایسه‌ی لوله pvc و upvc می‌پردازیم.

لوله پی وی سی PVC

لوله پی وی سی که مخفف کلمه((Polyvinylchloride) است، یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین لوله‌ها در سراسر جهان است و در دسته‌ی لوله‌های پلیمری قرار می‌گیرد. این لوله‌ها از پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند و دارای ضخامت‌ها و انعطاف‌های مختلف هستند. لوله‌های pvc دارای انواع مختلف هستند. لوله معمولی.نیمه قوی و لوله فشار قوی.

این لوله که مخفف (Unplasticized PolyVinyl Chloride)است، از انواع لوله پی وی سی است که در تولید آن از نرم کننده استفاده نمی‌شود و دارای سختی بالایی است.

لوله های برق PVC و UPVC دارای ابعاد و اندازه مختلفی هستند که بسته به هدف و نیاز مورد نظر از سایزهای گوناگون آن استفاده می شود. در حالت کلی همه لوله ها در اندازه ۶ متری ساخته می شوند اما ابعاد و وزن آن ها متفاوت می باشد. از جمله سایزهای پرکاربرد لوله های برق پی وی سی و خم سرد می توان به ابعاد ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰ و ۵۰ اشاره کرد. توجه داشته باشید که در هنگام خرید لوله های برق PVC و UPVC باید به سایز و ابعاد آن ها توجه کرد. زیرا این لوله از نظر ابعاد کاربردهای متفاوت و مختلفی دارند.

لوله برق pvc و upvc بهترین و کار آمد ترین لوله ها در زمینه ی برقکشی ساختمان می باشد.که از ویژگی ها وخصوصیات خوبی برخوردار هستند. با رایج شدن این نوع لوله کشی یعنی لوله کشی pvcو upvc کیفیت لوله کشی در ساختمان ها بالاتر رفته است.

شرکت های مختلفی لوله های برق پی وی سی خم گرم و خم سرد را تولید می کنند که بسته به نوع مواد مصرفی قیمت آن ها متفاوت است. از جمله مواردی که بر روی قیمت این محصولات تاثیر می گذارد می توان به برند محصول، کیفیت آن، ضمانت نامه، طول عمر، ابعاد لوله و میزان حجم خرید لوله اشاره کرد.

اما اگر شما قصد خرید و فروش لوله های برق PVC و UPVC را از یک شرکت معتبر و با کیفیت دارید، شرکت لومیر برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!